Karviná: +420 596 383 111,

Orlová: +420 596 583 111,  nspka@nspka.cz


Personální obsazení dětského oddělení:

 
Primář:
MUDr. Lenka Böhmová          
tel.: 596 383 228
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Zástupce primáře:
MUDr. Barbara Widenková
tel.: 596 383 209
e-mail:

  Vrchní sestra

tel.:
mobil:
e-mail:

  Staniční sestra novorozenci:
Bc. Markéta Kurovská
tel.: 596 383 248, 596 383 275
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Staniční sestra dětská JIP:
Monika Nivnická
tel.: 596 383 228
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Staniční setra oddělení kojenců a větších dětí:
Mgr. Johana Palowská
tel.: 596 383 141, 596 383 144
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Dokumentace:
Dagmar Katrinioková
tel.: 596 383 647
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Lékaři:
MUDr. Petra Kanioková Veselá
MUDr. Martina Cehulová
MUDr. Klára Mazurová
MUDr. Kristina Poločková
MUDr. Iveta Hanková
MUDr. Jana Sýkorová
MUDr. Urszula Michníková


Dětské oddělení naší nemocnice vzniklo již v roce 1956 a od té doby společně s vývojem pediatrie procházelo řadou změn ke spokojenosti našich nejmenších klientů. Tým kvalifikovaných pracovníků zajišťuje komplexní diagnostickou, léčebnou a ošetřovatelskou péči o nemocné děti od narození do 19 let. Děti jsou hospitalizovány se širokým spektrem pediatrických onemocnění, nejčastěji s respiračním onemocněním, s onemocněním zažívacího traktu, s onemocněním ledvin a močových cest, dále jsou přijímány k operačním zákrokům a k celkovému vyšetření a sledování. Naše oddělení ročně hospitalizuje v průměru 2000 dětských klientů a 1000 doprovodů.

V současné době má dětské oddělení tyto stanice:

- kojenecké oddělení
- oddělení větších dětí
- dětská jednotka intenzivní péče
- novorozenecké oddělení

Dětské oddělení dále zajišťuje pohotovostní službu, která je poskytována pacientům od 0 do 19 let věku s akutními změnami zdravotního stavu, které vznikly v časovém období mimo pravidelný provoz ambulantních zařízení.

Dětská lékařská pohotovostní služba - LPS:

Umístění: přízemí, centrální příjem

Telefon: 596 383 139, 596 383 109

Pondělí – pátek   17:00 – 22:00 hodin
Sobota, neděle, svátky    8:00 – 20:00 hodin

Po ukončení doby dětské LPS zajišťuje péči o děti lékař sloužící ústavní pohotovostní službu.

Pondělí – pátek   22:00 – 7:00 hodin
Sobota, neděle, svátky    20:00 – 8:00 hodin

Děti se u nás léčí i humorem
Profesionální zdravotní klauni chodí každé pondělí pobavit a rozptýlit malé pacienty dětského oddělení. Děti se tak pravidelně podrobují měření dobré nálady, kontrole barvozrakosti, transplantaci červeného nosu nebo čištění špatných myšlenek. S nápadem zdravotních klaunů přišlo do naší nemocnice Občanské sdružení zdravotní klaun, které má v celé republice na 21 zdravotních klaunů. Ti ročně navštíví více než 15 000 dlouhodobě nemocných dětí, aby jim zpestřili a ulehčili jejich pobyt v nemocnici. Zdravotní klauni jsou profesionální umělci, školení pro práci v nemocničním prostředí. Klauniády probíhají na pokojích v úzké spolupráci s lékaři a zdravotními sestrami.

Co potřebují děti do nemocnice:

- domácí obuv,
- základní hygienické potřeby (zubní pastu, zubní kartáček, hřeben, mýdlo, ručník, toaletní papír, papírové kapesníky),
- jídelní příbor
- psací potřeby, pastelky, omalovánky, knihu, oblíbenou hračku,
- je možné přinést si vlastní oblečení, ale není to nutné.


Kojenecké oddělení

Umístění: 1.patro, lůžková část A1

Staniční sestra: Mgr. Johana Palowská

Telefon: 596 383 141

Oddělení je určeno dětem ve věku od narození do tří let. 

K dispozici máme 8 pokojů pro pobyt dítěte s doprovodem a 2 pokoje pro děti bez doprovodu. Pokoje jsou vybavením přizpůsobeny vývojovému období dítěte – přebalovacím stolem, dřevěnou skříňkou s kojeneckou vaničkou, dětským stolečkem a židličkou, batolecí židličkou a televizorem. Sociální zázemí je zabezpečeno 3 koupelnami s toaletou. Doprovod má k dispozici kuchyňku s lednicí a varnou konvicí. Volný čas mohou děti trávit v malé herně.nspka detske oddeleni DSC 0307 2

Návštěvní hodiny na oddělení jsou denně od 14:30 do 17:30 hodin. Po domluvě s ošetřujícím lékařem jsou možné individuální návštěvy během dne.nspka detske oddeleni IMG 5272

Informace o zdravotním stavu jsou podávány denně od 11:00 do 14:00 hodin. Na zdravotní stav dítěte se můžete informovat i telefonicky na základě identifikačního hesla – PINU.nspka detske oddeleni IMG 5287

 

Oddělení větších dětí

Umístění: 1.patro, lůžková část A

Staniční sestra: Mgr. Johana Palowská

Telefon: 596 383 144

Oddělení je určeno dětem ve věku od 3 do 19 let.

K dispozici máme standardně vybavené pokoje 1 třílůžkový, 7 dvoulůžkových a 1 jednolůžkový. Na všech pokojích mohou děti sledovat televizor a celé oddělení je pokryto připojením k WIFI. Během pobytu děti mohou trávit čas v bohatě vybavené herně. Volnočasové aktivity zajišťují  paní učitelky základní a mateřské školy a paní vychovatelka rozmanitým tvořením, malováním, hraním.nspka detske oddeleni 20170817 074909 1Dětské oddělení

Návštěvní hodiny na oddělení jsou denně od 14:30 do 17:30 hodin. Po domluvě s ošetřujícím lékařem jsou možné individuální návštěvy během dne.

Informace o zdravotním stavu jsou podávány denně od 11:00 do 14:00 hodin. Na zdravotní stav dítěte se můžete informovat i telefonicky na základě identifikačního hesla - PINUnspka detske oddeleni 20170817 074040 1nspka detske oddeleni 20170817 094540 1

 

Dětská jednotka intenzivní péče

Umístění: 5.patro, lůžková část 2

Staniční sestra: Monika Nivnická

Telefon: 596 383 228  

Hospitalizovány jsou zde děti všech věkových kategorií, které vyžadují intenzivní terapii a péči. Jedná se o urgentní stavy a stavy ohrožující životní funkce – poruchy vědomí, křeče, stavy dušnosti, stavy oběhové nestability, intoxikace, dehydratace, poúrazové stavy, pooperační stavy aj. Proto také úzce spolupracujeme s obory - anesteziologie, chirurgie, oční.

Komplexní specializovaná péče a komfort dětí je zajišťován na 5 jednolůžkových boxech vybavených moderní přístrojovou technikou s centrální monitorací. Na každém boxu je televizor, děti mají i možnost zapůjčení knížek a hraček.nspka detske oddeleni DSC 0320 1nspka detske oddeleni DSC 0322 1

Návštěvní hodiny na oddělení jsou denně od 14:30 do 17:30 hodin. Po domluvě s ošetřujícím lékařem jsou možné individuální návštěvy během dne.

Informace o zdravotním stavu jsou podávány denně nejlépe od 11:00 do 14:00 hodin. Na zdravotní stav dítěte se můžete informovat i telefonicky na základě identifikačního hesla - PINU.

Novorozenecké oddělení

Umístění: 6. patro, lůžková část A

Staniční setra: Bc. Markéta Kurovská

Telefon: 596 383 275

Novorozenecké oddělení spadá pod primariát dětského oddělení a nachází se spolu s gynekologicko-porodním oddělením na 6. patře lůžkové části nemocnice. Na úseku novorozeneckém máme k dispozici 16 lůžek, jimiž zajišťujeme péči o nové občánky našeho města a blízkého okolí. V průměru se v naší porodnici ročně narodí kolem 800 dětí.

Oddělení šestinedělí a personál novorozeneckého oddělení je tak nepřetržitě ku pomoci maminkám po porodu v péči o jejich narozené dítě. Součástí této péče je i erudované poradenství s kojením.

Celé oddělení je nově  zrekonstruováno a moderně vybaveno, přístrojově i personálně připraveno postarat se o fyziologického novorozence a též zajistit bezprostřední péči o novorozence se zhoršenou poporodní adaptací. Každá novorozenecká postýlka je vybavena apnoe monitorem – který slouží k sledování dechu dítěte.

Novorozenecká sestra je přítomna v závěru II. doby porodní při prvním ošetření dítěte i při jeho všech dalších ošetřeních. Při komplikacích je přivolán pediatr.

Ambulantní porody


PDF - Prohlášení praktického pediatra


 
Péče o novorozence

Jak to probíhá s miminkem po porodu:

Péče o novorozence začíná na jednom ze čtyř samostatných porodních boxů, na kterém maminka rodí. Samozřejmostí je možnost přizvat si k porodu otce či jiného blízkého člověka, o kterého se chce rodička opřít a sdílet s ním tyto radostné okamžiky.

Velkou předností pro čerstvě narozené miminko a jeho maminku je možnost BONDINGU – dítě je hned po porodu položeno na břicho matky a mohou spolu takto setrvat a zároveň je umožněno brzké přiložení miminka k prsu a tím je podpořen nástup laktace a snadnější průběh dalšího kojení. Samozřejmě pokud toto aktuální stav matky i dítěte umožňuje. Tento brzký, blízký kontakt od počátku podporuje jejich vzájemný vztah.

První ošetření miminka probíhá přímo na porodním boxe v blízkosti rodičů. Dítě se tedy nikam neodnáší, je možné pořídit si fotky nebo video. Novorozenec je ponechán spolu s rodiči dvě hodiny po porodu na porodním boxu (výjimku tvoří případy, kdy si stav dítěte či matky žádají jiná opatření).nspka detske oddeleni NOV5
Co se děje potom:

První koupání fyziologického novorozence a podrobné vyšetření pediatrem je prováděno po dvou hodinách od porodu na novorozeneckém oddělení a následné sledování poporodní adaptace novorozence, včetně měření fyziologických funkcí. Jsme vstřícné různým alternativním postupům, pokud to stav dítěte dovolí.nspka detske oddeleni DSC 0327 2nspka detske oddeleni NOV1

Po přeložení rodičky na oddělení šestinedělí je péče zajištěna systémem ROOMING IN – dítě je stále s maminkou na pokoji, pokud stav jednoho či druhého nevyžaduje jinou péči. Je tak podporováno a urychlováno vzájemné soužití.

Pokoje jsou dvou a tří lůžkové s televizí, samozřejmostí je zabudovaná vanička s přebalovacím stolem. Možné je využití tří nadstandardních pokojů s lednicí, televizí a přistýlkou pro otce.

Každá maminka je po porodu zaučena veškerou péči o dítě. Novorozenecká sestra jí poskytne informace o kojení včetně ukázky a nácviku techniky a vhodných poloh u kojení.

Při porodu císařským řezem nabízíme tatínkům možnost klokánkování – položení dítěte na otcovu hruď (kůže na kůži), kdy může krátce zastoupit maminku po operaci. Novorozence se snažíme i po císařském řezu co nejdříve přiložit k prsu maminky a po dobu, kdy není schopna samostatně se o dítě starat, přivážíme miminko dle jeho potřeby na kojení a mazlení.

Dle potřeby během pobytu v porodnici je možnost zapůjčení odsávačky mateřského mléka, kloboučku na kojení. Vyzkoušený kojící klobouček je možno si u nás odkoupit.

Personál našeho oddělení je stále proškolován, vzděláván a nakloněn následování nejnovějších doporučení v péči o dítě a v kojení. Na oddělení pracuje několik LAKTAČNÍCH PORADKYŇ.

Porodnice je od roku 2011 držitelem mezinárodního certifikátu BABY FRIENDLY HOSPITAL – nemocnice přátelská dětem.

Všechny děti za pobytu v porodnici absolvují tato SCREENINGOVÁ VYŠETŘENÍ:  

1.  Odběr krve z patičky na vrozené a metabolické vady  

2.  Vyšetření kyčlí ortopédem  

3.  SONO ledvin  

4.  Vyšetření očí na šedý zákal čočky  

5.  Vyšetření sluchu

Vyšetření probíhá buď přímo na pokoji, nebo na novorozeneckém oddělení. Maminka může být při vyšetření svého děťátka vždy přítomna.

Při odchodu z porodnice:

Každá maminka obdrží při propuštění očkovací průkaz dítěte a důležité informace, týkající se péče o dítě doma.

Obdrží také telefonní číslo na naše oddělení, kam si může v kteroukoliv denní dobu zavolat o radu.

Telefonní kontakty na laktační poradkyně jsou: 596 383 244, 737 728 447, 737 523 770, 605 444 845, kde Vám pomůžeme při problémech s kojením po odchodu z porodnice.20170510 dooffy letak nspka uspesne kojeni A4 small
Co si vzít do porodnice s sebou:  

-  plenové kalhotky,  

-  vlhčené ubrousky,  

-  je možné přinést si vlastní oblečení a kosmetiku, ale není to nutné, vše je k dispozici na pokoji.   

 

Vážení rodiče,

bude nám potěšením se s vámi setkat v těch nejzásadnějších a nejradostnějších chvílích vašeho života, kdy přivedete na svět nového člena rodiny. Pokusíme se, aby jeho příchod probíhal co nejvíce v souladu s vašimi představami a přáními. Věřte, že se snažíme naplnit vaše požadavky a potřeby a to dle našich možností vždy, pokud to aktuální situace a zákon dovolí. Doufáme, že si z porodnice jako spokojení rodiče odnesete spokojené miminko.

Těšíme se na vás. Kolektiv novorozeneckého oddělení.


Našim cílem je spokojený dětský pacient a jeho rodiče.