Pokyny pro odběr kapilární krve

 

 

Potřeby:

Kapilára (pro odběr glykémie, pro odběr na vyšetření acidobazické rovnováhy), mikrozkumavka, štítky, sterilní lanceta nebo jehla, dezinfekční roztok (alkohol, alkoholéter, éter), magnet, míchací drátky, zátky.

 

Provedení:

Pokožku lehce otřete dezinfekčním  prostředkem. Při odběru kapilární krve na vyšetření pH a krevních plynů je nutno zbytky dezinfekčního činidla odstranit alkoholem, alkoholéterem nebo éterem. Před vpichem musí být pokožka suchá, jinak dojde k rozpadu krevních elementů. Kožní vpich se provádí zásadně celým hrotem sterilního kopíčka. Vpich musí být dostatečně hluboký, aby krev volně vytékala. Prvá kapka se setře sterilním tampónkem.

Odběr se provádí z boku bříška prstu, z plosky nohy (viz obrázek) nebo z ušního lalůčku. Nesmí se odebírat z patičky dětí, kde hrozí poranění patní kosti.

 

                           doporučená místa vpichu

 

 

 

Elipsa:  
 

nepíchat, hrozí

poranění patní kosti

 

 

 

 

Odběr kapilární krve na glykémii:

 

Postup při odběru kapilární krve pro stanovení koncentrace glukózy je obdobný jako při odběru na stanovení ABR. Krev se odebírá do zkumavky Eppendorf s EDTA a NaF.

U hospitalizovaných pacientů se odběr provádí pomocí kalibrované kapilárky o objemu 20 µl. Po naplnění se kapilárka vloží do Eppendorfské zkumavky s 1ml hemolyzačního roztoku. Po uzavření se důkladně protřepe, tak aby krev z kapilárky vytekla do roztoku a dokonale se zhemolyzovala, bez sraženin.  

 

Odběr krve na vyšetření acidobazické rovnováhy a pO2:

Kapilární odběr je výhodnější tam, kde chceme posoudit acidobazickou situaci v tkáních.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Zdroje chyb:

 

- bublinky v kapiláře

- nadměrné mačkání prstu

- nedokonalé promíchání

- krev nedodána k vyšetření okamžitě

- odběr žilní krve (bez označení, že se o tuto krev výjimečně jedná)

- odběr z prochladlé, neprokrvené končetiny

- nedokonalé odstranění dezinfekčního prostředku