Karviná: +420 596 383 111,

Orlová: +420 596 583 111,  nspka@nspka.cz

V plicní ambulanci disponujeme novým přístrojem, který provádí vyšetření FENO. Provádí se u dospělých i dětí. Hned po vyšetření je vystaven i výsledek, vyšetření provádí erudovaná všeobecná sestra.

Objednávat možno telefonicky na plicní ambulanci: 596 383 383

S vyšetřením nazývaným FENO se běžně setkáte v pneumologii. Jde o test koncentrace oxidu dusného v dechu, kterým lékař zjišťuje probíhající zánět.

Tento zánět je jedním z příznaků průduškového astmatu. Vyšetření FENO se tedy provádí především u pacientů, u kterých existuje podezření na astma. Slouží také jako kontrola toho, zda léčba astmatu probíhá úspěšně – tedy zda správně účinkují předepsané protizánětlivé léky.

Test probíhá tak, že pacient přes jednorázový náustek pomalu a rovnoměrně po dobu několika sekund vydechuje do přístroje. Ten pak na displeji zobrazí naměřené zastoupení plynu v dechu.

Za normální hodnoty NO se považuje maximálně 25 ppb u dospělých a 20 ppb u dětí.

Zvýšené hodnoty NO nemusí ještě nutně ukazovat na astma, stejně jako negativní hodnota FENO astma automaticky nevylučuje. Diagnóza astmatu se stanovuje na základě anamnézy a několika doplňujících vyšetření.


Další informace najdete v článku plicní ambulance